„Stworzenie kompleksowego program nauczania zawodowego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w oparciu o nową autorską metodykę”
To roczny projekt wypracowany i prowadzony przez Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa wraz partnerami: Akademią Marynarki Wojennej oraz Tactical Risk Group.
Świadome i odpowiedzialne zarządzanie organizacjami nie może lekceważyć kwestii bezpieczeństwa stąd pomysł na stworzenie przedsięwzięcia, które będzie wykorzystywać doświadczenie byłych funkcjonariuszy mundurowych w realiach świata cywilnego. Jest to próba wprowadzenia komercyjnego standardu branżowego w postaci metodyki bazując na edukacyjnym potencjale AMW połączonym z praktyczną wiedzą dobranych ekspertów branżowych. W efekcie powstanie nastawiony na praktyczne aspekty standard sprofilowany na różne branże tj.: placówki oświatowe, ochrona morska, muzea.
Będzie on adresowany zarówno do studentów i absolwentów studiów o tematyce bezpieczeństwa szukających praktycznej wiedzy w zakresie zarządzania bezpieczeństwem jak i praktyków szukających ustandaryzowanych sposobów zarządzania organizacjami cywilnymi.
W perspektywie długoterminowej pozwoli to rozszerzyć platformę współpracy jaką tworzymy na szersze grono tworząc społeczność, w której będzie można wymieniać doświadczenia i podnosić poziom bezpieczeństwa nas wszystkich.
„Stworzenie kompleksowego program nauczania zawodowego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w oparciu o nową autorską metodykę” korzysta z dofinansowania o wartości 58 078,80 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i 10 249,20 EUR otrzymanych ze środków budżetu Państwa Polskiego.
Celem projektu EOG/21/K3/W/0013 jest stworzenie powszechnie dostępnego standardu branżowego podwyższającego potencjał ludzki w Polsce.
Więcej o Funduszach EOG - eeagrants.org
Więcej o Programie - education.org.pl
Operator Programu - www.frse.org.pl
SSAB Sec Manager - Nowy standard w zarządzaniu ryzykiem!
W dniach 18-20.03.2022 odbyło się pierwsze z szeregu spotkań eksperckich w ramach projektu. Inauguracja procesu twórczego, w którym czternastu ekspertów z obszarów edukacji, muzealnictwa, praw morskich i bezpieczeństwa będzie wspólnie wypracowywać nowe podejście metodyczne do zarządzania bezpieczeństwem w placówkach edukacyjnych, muzealnych oraz na jednostkach pływających, odbyła się w m. Szarlota nad brzegiem pięknego jeziora Osuszyno.
Dużo ciekawych dyskusji i pierwszych wniosków, w ramach rozpoczętych właśnie prac, których efektem końcowym będzie kurs zawodowy dla osób profesjonalnie podchodzących do kwestii bezpieczeństwa osób i obiektów we wszystkich wskazanych obszarach. Liczymy na to, że uzyskany już na koniec bieżącego roku efekt naszej wspólnej pracy przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa m.in. w naszym kraju i pozwoli na wprowadzenie nowej jakości w zarządzaniu bezpieczeństwem, identyfikacji zagrożeń, sposobów przeciwdziałania i systematycznej ich weryfikacji w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.
Kolejne relacje z naszych prac projektowych będą publikowane na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych naszego stowarzyszenia. W Listopadzie planujemy organizację dwóch konferencji poświęconych prezentacji efektów naszego projektu które będą dostępne dla szerszego grona zainteresowanych tą problematyką specjalistów.
Kolejne spotkania eksperckie w ramach prac nad stworzeniem kompleksowego programu nauczania zawodowego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w oparciu o nową autorską metodykę już za nami! Tym razem w dwóch grupach 14-15 i 21-22 maja w podziale na różne obszary tematyczne.
Przeprowadzone w ramach spotkań warsztaty były istotnym krokiem w stworzeniu spójnych prototypów wszystkich zaplanowanych do powstania kursów w ramach projektu przed wejściem w fazę walidacji eksperckiej. Prowadzącymi byli liderzy części metodycznej kmdr dr Jerzy Kupiński i dr Radosław Tyślewicz. Identyfikacja, szacowanie wpływu oraz mitygacja zagrożeń w ujęciu zarówno klasycznym jak i scenariuszowym dała nam kolejny solidny materiał merytoryczny.
W dniach 7-9 października br. odbyły się ostatnie z zaplanowanych w ramach prac nad stworzeniem kompleksowego programu nauczania zawodowego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w oparciu o nową autorską metodykę dla placówek dydaktycznych, muzealnych i obszaru morskiego warsztaty eksperckie.
Ostatnie spotkanie było czwartym i zarazem podsumowującym spotkaniem grupy ekspertów uczestniczących w projekcie, systematycznie organizowanych od marca br. przez zespół prowadzący całe przedsięwzięcie w składzie: kmdr dr Jerzy Kupiński, dr Radosław Tyślewicz i mgr inż Cezary Małecki.
Warsztaty pozwoliły na przedyskutowanie propozycji, zgłoszonych przez 15 recenzentów projektu, do których trafiła w okresie letnim prototypowa wersja opracowywanego rozwiązania.
Przed nami jeszcze dwie konferencje promujące finalną wersję kursu – obie w listopadzie. Dla obszaru morskiego w dniu 15.11.2022 r. oraz dla edukacji i muzeów w dniach 22-23.11.2022 r. Zaproszenie i uruchomienie zapisów na oba wydarzenia oraz więcej informacji o programie jeszcze w tym tygodniu na naszym profilu i stronie internetowej.
Mamy to! Pierwsi specjaliści w zakresie obiektów morskich, placówek edukacyjnych i muzeów przeszkoleni z nowego kursu zawodowego zarządzania bezpieczeństwem SSABSecManager.
Było nam niezwykle miło gościć w dniach 15 oraz 22-23 listopada 2022 roku w miejscowości Szarlota k. Kościerzyny szerokie grono eksperckie na czele z dyrektorami szkół, muzeów, biznesu, oficerów marynarki handlowej oraz branżowych ośrodków szkoleniowych z całego kraju (Wrocławia, Szczecina, Krakowa, Warszawy, Torunia i Trójmiasta). Była to okazja do przeprowadzenia pierwszego pilotażowego kursu dla osób zarządzających ryzykiem opracowanego w ramach projektu pt. „Stworzenie kompleksowego programu nauczania zawodowego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w oparciu o nową autorską metodykę”. Opracowane rozwiązanie dzięki projektowi będzie dostępne również w postaci kursu zawodowego w wersji on-line zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Zapraszamy do współpracy podmioty zainteresowane włączeniem opracowanego rozwiązania do swojej oferty edukacyjnej, a w najbliższym czasie liczymy na realizację pilotażowych analiz zgodnych z opracowaną metodyką w wytypowanych instytucjach we wszystkich trzech obszarach naszego projektu.